İki Hayatı Birleştiren Sihirli Halkalar (Yüzükler)

İki Hayatı Birleştiren Sihirli Halkalar (Yüzükler)

Tarih boyunca insanlar mücevherata, değerli taşlara çok büyük ilgi göstermişlerdir. Zaman zaman dünya ekonomisini, milletler arası ilişkileri, ülkeler arasındaki savaş ya da barış durumunu etkileyebilecek kadar önem kazanan değerli taş, mücevher ve madenler, daha küçük ölçekte olmakla beraber bizim hayatımızda da çok önemli etkilerde bulunmaktadırlar. Özellikle kadınların altın gibi değerli madenlere, elmas gibi değerli taşlara atfettiği manevi değer bu taş ve madenlerin hepimizin hayatına bazen güzel bir hoşluk, bazen kırgınlıklara son veren bir barış rüzgârı, bazen unutulmayacak bir hatıra olarak girmesine neden olabilmektedir. Bunun yanında bu taş ve madenler bazen de önemli bir yatırım aracı olarak tasarruf sahiplerinin birikimlerini oluşturmaktadır.

Hepimizin hayatına bir yönüyle etki etmekte olan bu taş ve madenlerden yapılan bir aksesuar var ki belli bir yaşa gelmiş hemen herkesin hayatında bir kere olsun almış olması ya da almayı hayal etmesi söz konusudur. Tahmin edeceğiniz gibi bugün yüzüklerden, özellikle altın alyans dan söz etmek istiyoruz. Bir kadınla bir erkeğin özellikle meşru dairedeki birliktelikleri söz konusu olduğunda neredeyse aralarındaki bu beraberliğin meşruiyetini simgeleyecek kadar önem atfedilen bir aksesuardır yüzük. Bu pencereden bakıldığında ona sadece yüzük demek büyük bir haksızlıktır. Çünkü bir bayana hediye ettiği tektaş yüzük erkeğin kendini ifade etmesinde neredeyse en büyük yardımcısıdır. Bu yüzükle erkek adeta niyetinin meşru bir birliktelik olduğunu deklare etmektedir. Bunun bir adım ilerisi artık perçinleşmiş ve belli bir mesafe kat etmiş bir beraberliğe işaret etmekte olan altın alyans tır. Altın alyans artık bu beraberliğin bir yastıkta kocamak niyetiyle çıkılan yolculuğa dönüşmekte olduğunu etraftaki herkese göstermektedir. Bu açıdan bakıldığında altın alyans, kendisini taşımakta olan elin bir nikâh defterine, bir aile cüzdanına doğru uzanmakta olduğunu; bu elin sahibinin gönlünün efendisini bulduğunu ve gönlünün anahtarını teslim alan ve içinde isminin yazılı olduğu bir altın alyans taşıyan bu kişiyle mutlu olmak için hayaller kurduğunu da herkese göstermektedir. Az önce ifade ettiğimiz gibi bunlar, bir ilişkinin başında tektaş yüzükten sonraki aşama olarak alyansı düşündüğümüz zaman aklımıza gelebilecek düşünceler. Oysa parmağa takılan ve yukarıda ifade ettiğimiz hususlara işaret eden o alyanslar, başta aileler olmak üzere bu çiftin mutluluğunu isteyen herkesin temennisidir ki bir daha o parmaklardan çıkmayacaktır. Yani başta heyecanlı bir yolculuğun başlangıcına işaret eden bu yüzükler aslında yolculuğun sonuna kadar kadın ve erkeğe eşlik edecek, belki başlarda olduğu kadar canlı ve taze olmasa da sonuna kadar her ikisi için de bu güzel duyguların en önemli simgesi olarak kalmaya devam edecektir. Pek çok kültürde böyle bir mutluluğun ilk işareti olan bu yüzüklere bizde olduğu kadar önem verilmektedir.

Kültürler arası etkileşim teknolojik gelişmeler sayesinde pek tabiidir ki hiçbir sınır dinlememekte, toplumlar üzerindeki etkisini giderek artırmaktadır. Sonuç olarak bir birliktelikte yüzüğe yüklenen önem bazen şekil değiştirerek başka türlü karşımıza çıkmaktadır. Söz gelimi bir evladın babasının cenazesinde, yıllar önce kaybettiği annesinin altın alyansını mezara, babasının cenazesinin yanına koyduğunu görebilirsiniz. Bir yüzükle ilk adımın atılacağı bu mutlu yolculuğa böyle bir erkekle çıkma durumunda olan bir kadına düşen de tabii ki hayatına ortak olma niyetinde olduğu bu kişinin değerlerine saygı duyması olacaktır. Yüzük falan bir tarafa, yolun neresinde olursanız olun, başındaki heyecanınızı hiç yitirmemenizi diliyoruz. Thales pırlanta, bu değerli halkaların da maddi görüntüsünden çok manevi değerinin olduğunun bilincinde size en doğru modeli önerir.

sponsor reklam

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir